Paris – La Grande Mosquée.

Mały osobisty przewodnik po nieznanych zakamarkach Paryża.

Do Paryża powoli zaczyna zaglądać wiosna, a ja coraz chętniej wysuwam nos zza drzwi ciepłego mieszkanka. Sprzyja to zjawisko wynajdywaniu kolejnych ciekawych i pięknych paryskich zakątków. Kilka dni temu, dzięki niemu “odkryłam” przepiękny meczet! Który skradł me serce, jakkolwiek to dwuznacznie nie zabrzmi 😉 Uwielbiam klimat wschodu i tamtejszą architekturę ♥ Pomimo iż meczet jest dość sporych rozmiarów, to jednak potrafi się nieźle ukryć wśród paryskich kamieniczek! Do tego częściowo jest wbudowany w byłą zabudowę miejską. Ale przed mym bystrym okiem nic się nie ukryje!

Chodź zabiorę Cie na spacer marokańskimi krużgankami!

Wielki paryski meczet to największą świątynią muzułmańska na terenie Francji! Został wybudowany w 1926r, by uczcić muzułmańskich żołnierzy z Afryki Północnej, którzy walczyli i ginęli za Francję podczas wojny.

3

18

23

Architekci wzorowali się na świątyniach z Maroka i Algierii, ale również na hiszpańskiej Alhambrze!  Najwyższym punktem kompleksu jest minaret, o wysokości ponad 30 metrów, z którego wierni wzywani są na tradycyjne modły.  Meczet wybudowany został z tradycyjnych materiałów, a ściany i kolumny pokryte są ręcznie robioną kolorową mozaiką. Film, zamieszony na końcu wpisu, przedstawia niesamowicie długi i przepiękny proces jej powstawania!

10

Wewnątrz kompleksu znajduje się przepiękne tradycyjne patio z fontannami. Obiekt składa się z sali modlitw (meczet nadal spełnia swoją modlitewną funkcję) szkoły, sali konferencyjnej, oraz biblioteki wykonanej z jakiegoś niezwykle rzadkiego drewna. Podobno jest tutaj również tradycyjna łaźnia turecka – hammam (nam nie było dane jej spotkać). Znajduję się też arabska restauracja i herbaciarnia, w której oprócz typowej miętowej herbaty można dostać tradycyjne słodkości ze wschodu. Ustawiona kolejka przed wejściem mówi sama za siebie. Warto wybrać się tutaj na słodką przekąskę 🙂
Restauracja znajduje się z drugiej strony obiektu (39 Rue Geoffroy-Saint-Hilaire)

15

Film pokazujący w jaki sposób robione są tego typu mozaiki:


Może odwiedzicie czarujące, nieznane paryskie zakamarki podczas swojej wizyty w stolicy miłości? Dobra alternatywa na zwiedzanie Paryża w sezonie letnim, miła odskocznia  od zapchanych turystami głównych atrakcji wielkiego miasta. Macie ochotę poznać prawdziwe życie Paryżan? Zapraszam!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny: 09:00-12:00 i 14:00-18:00
W piątki zamknięty
bilety: 2-3€
modły za darmo

DOKŁADNY ADRES:

Paryż 5 dzielnica
6 Rue Georges-Desplas