Jardin des Serres d’Auteuil

MAŁY OSOBISTY PRZEWODNIK
PO NIEZNANYCH ZAKAMARKACH PARYŻA.


Zapraszam do 16 dzielnicy Paryża, gdzie tuż pod samym laskiem bulońskim,  z dala od ciekawskich oczu turystów, kryje się cudny ogród botaniczny.  Jego główną atrakcją jest kompleks 5 szklarni (każda składa się z kilku mniejszych), w których posadzono wiele roślin tropikalnych i kolekcji rzadkich roślin sprowadzonych z całego świata. Podobno ów ogród posiada jedną z najładniejszych palmiarni z XIX wieku.

Kilka dni temu postanowiłam wybierać się tam na spacer, by odetchnąć trochę od zgiełku miasta i nacieszyć oko zielenią. Muszę przyznać, że byłam pod wrażeniem ilości miejsc do zwiedzania oraz tym, że można było oglądać to wszystko za darmo! Dodatkowo w szklarniach było naprawdę mało osób i jakichkolwiek pracowników. Spacerowanie w ciszy po małych zarośniętych alejkach, otwieranie samemu starych skrzypiących drzwi do każdej kolejnej szklarni dodawało uroku temu miejscu. ♥

Także więc! Dziś czas na zupełnie DARMOWĄ ATRAKCJE Paryża!
Zapraszam na wspólny spacer po parnych szklarniach ogrodu Serres d’Auteuil 🙂

Informacje praktyczne na końcu wpisu ↓

Historia

Ogród został założony w 1761 roku za panowania króla Ludwika XV. Natomiast kompleks szklarni został zbudowany dopiero w latach 1895-1898, na podstawie projektu botanika Jean-Camille Formige. W ciągu następnych lat ogród botaniczny był poszerzany o kolejne szklarnie oraz tereny przyległe. Tak fajnie się rozwijał, że w 1998 roku Jardin des Serres d’Auteuil został wpisany na listę ogrodów botanicznych Paryża – jak się nie mylę są tutaj 4 tego typu ogrody.

CIEKAWOSTKA: Kiedyś mieściła się w nich miejska szkółka ogrodnicza, gdzie ogrodnicy produkowali rośliny do posadzenia na paryskich klombach i ogrodach.

Rozbudowa obwodnicy wokół Paryża w 1968 roku pozbawiła szklarni dużej części ziemi i produkcja roślin została przeniesiona bardziej na przedmieścia, a szklarnie zostały włączone do ogrodu botanicznego i są udostępnione do darmowego zwiedzania od 2006 roku.

Istny raj dla maniaków zielonych potworów!  ♥

Aktualnie

W szklarni uprawia się ponad sto tysięcy roślin rocznie. Oprócz tego na terenie ogrodu odbywają się liczne wystawy botaniczne (wstęp płatny) , prezentowane są m.in. palmy i sukulenty. Szklarnie posiadają dużą kolekcją egzotycznych roślin z rodzin obrazkowatych, begeniowatych, imbirowatych oraz bromeliowatych – cokolwiek to oznacza ; )

W głównej palmiarni możemy odpocząć sobie przy białych ogrodowych stolikach i posłuchać jazgotu sporej gromadki kolorowych papużek : )

Osobiście uważam to miejsce za dobre dla miłośników zielonych liści (do których się zdecydowanie zaliczam), a nie kolorowych kwiatów,  ale może wybrałam po prostu zły czas na kwieciste odwiedziny?

Kalendarz kwitnienia

Palmiarium (1)
Szklarnie Wschodnie (2)
Szklarnie Zachodnie (3)

  •  luty – marzec : tunbergia mysorska (1)
  •   od połowy marca do maja : banany (2), Dichorisandra thyrsiflora (1)
  •   na początku kwietnia do końca września : Rośliny owadożerne ( Nepenthes) (1), Passiflora (1) Brunfelsia (1) witefeldia (1), hibiskus (1)
  • od połowy kwietnia do końca sierpnia : Caladium (li) (3), begonie (2)
  • od połowy października : Jatropha integerrima (3) Tigridia multiflora (3) Ixoras-Hoyas (3), alpinism (3), róże porcelanowe (3).
  • czerwiec-lipiec : Passiflora allata (1)
  • od połowy listopada do połowy marca : Storczyki (2) Strelicja Nicolai (1)
  • przez cały rok : Alpinia purpurata (3) , Tapeinochilos ananassae (1) , bromeliads (3 ), kaktus (1), sukulenty (1), roślina Nowa Kaledonia (2), palmowy (2) (3), ficus (3), begonie (1), tropikalne paprocie (3).

Wokół szklarni są piękne ogrody, w stylu klasycznym, angielskim, japońskim i śródziemnomorskim. Niestety nie wszystkie udało mi się zobaczyć, co koniecznie muszę nadrobić! ; )

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia:
pn – pt: 8h00 – 16h00
s – n: 9h00 – 17h00
Wstęp: bezpłatny
(możliwe okresowe płatne wystawy)

Kliknij tutaj by zobaczyć ↓
PLAN OBIEKTU

DOKŁADNY ADRES

Paryż 16 dzielnica
3 avenue de la Porte d’Auteuil
1 avenue Gordon Bennett

(najłatwiej jest się tam dostać przechodząc przez przylegający park “Jardin des Poètes”)